
"Излизам пред блока" беше обичайната реплика, която изкрясвах набързо на майка ми като малка, преди да изхвърча навън. Не че после стоях пред блока, де ;) айде, и аз така - за спорта, да поблогствам малко :)
Tuesday, April 17, 2007
Маймунджулъци

Thursday, April 12, 2007
Намерените деца - по БНТ

На 15 април, неделя от 14 часа по БНТ
GLOBUL ще излъчи филма „Намерените деца”.
Ето тук можете да видите откъси от филма!
Заслужава си!
Тъжно

*За англочетящите тук има още доста интересни неща за Вонегът.
---------------------------------
Хайде, всеки да грабне да прочете по една негова книга тази седмица - за почит.
Романи
- Механично пиано (1952) - и тази ще я опресня
- Сирените на Титан (1959) - тази я изчетох преди долната
- Майка нощ (1961) - последно я четох преди месец
- Котешка люлка (1963); български превод 1977 - много любима
- Бога да Ви поживи, мистър Розуотър, или Не хвърляйте бисери на свинете (1965)
- Кланица-5, или Кръстоносният поход на децата (1969)
- Закуска за шампиони, или Сбогом, черен понеделник (Goodbye, Blue Monday) (1973); български превод 1977 - Закуската е чудесна!
- Фарс, или Никога повече самота (1976) - а тук е достигнал върха на самоиронията
- Затворникът (1979) - също любима
- Точният мерник (1982) - тази ми е сред любимите
- Галапагос (1985) - липсва ми в списъка на прочетените
- Синята брада (1987) - нещо... не знам - ще я започна наново
- Фокус бокус (1990) - трябва да си я опресня
- Времетръс (1997) - трябва да си я опресня
Сборници с разкази
- Добре дошли в Маймунарника (1968) - тази също кърти
- Кутийка за енфие от Багомбо (1999) - липсва ми в списъка на прочетените
Есета
- Уомпитър, Фома и Гранфалун (1974)
- Съдби, по-лоши от смъртта (1991)
- Бог да ви поживи, доктор Кеворкян (1999)
Wednesday, April 11, 2007
Апендицит
Апендицит е термин въведен в медицината от д-р Фитз през 1886г. Под апендицит се разбира възпаление на червеобразния израстък в крайната част на червата, който е един вид пречиствателна станция. Той се грижи за пречистването на чревното съдържимо от вредни микроорганизми попаднали в него. Апендиксът е разположен в долната дясна част на корема и има форма на пръст на ръкавица , като нормалната му дължина варира от 5 до 10 сантиметра . Най-много работи между 7 и 20 година от живота на човека когато е и най-голям, след което започва бавно да намалява.
Исторически аспекти
1886 г. д-р Региналд Фитз за първи път е описал подробно клиничната картина, находката и патологичните аспекти , както и операцията по отстраняването на израстъка. Има данни за провеждане на подобни операции още 5000 г. пр.н.е. от египтяните. Макар апендицитът да е бил свързан с относително висока заболеваемост и смъртност в миналото, днес той се диагностицира относително рано и се лекува оперативно , като процентът на смъртност е сведен до 1%.
Общи данни
Възпалението се причинява най-често от запушване на просвета на червеобразния израстък , което от своя страна , при по-млади хора, се причинява от разрастване на лимфната тъкан осигуряваща защита на червата от вредните микроорганизми или от механично запушване на просвета от чревно съдържимо или чужди тела. След запушването на израстъка в отворения към червото край, се получава затворена тръбичка с оганичен обем, която непрекъснато се пълни с чревен сок - нормално служещ за почистване на червата . Токсичните вещества от микроорганозмите в просвета на израстъка само благоприятстват запушването в началния му край и разяждат стената му. Когато се разяде мускулния слой на червото настъпва разкъсването на апендикса, съпроводено със силна непоносима болка и последваща невъзможност да се пипне, дори докосне, корема. Ако обаче процеса на разяждането е напредвал бавно, то разкъсването се предхожда от образуване на кухина в корема пълна с разпадни продукти на възпалението на израстъка, което се придружава най-често от температура около 37-38 С и дълготрайна, непрекъсната, тъпа, засилваща се при физически усилия, болка в долната дясна четвърт на корема.
Важни положения
Апендицитът започва най-често с тъпа болка на кожата централно в района под пъпа. След това започва по-дълбока болка по целия корем, последвана от запек и от разтройство и/или гадене . Болката преминава през пъпа и се насочва към долната дясна четвърт на корема след 6-8 часа от започване на оплакванията. По това време може да се появи повръщане. Температурата се повишава до 38 С с усещане на студени тръпки по цялото тяло и втрисане , като сърцето започва да бие по-често. Появява се обща слабост и отпадналост.
Обърни особенно внимание при
Повишаване на температурата над 38 С и поява на обща силна болка по целия корем. Невъзможност да се пипне корема и поява на студена пот по тялото. Объркано съзнание и забележимо безсилие. Ако изведнъж след описаните във важни положения симптоми почувствате олекване на симптомите не се надявайте , че всичко ви е минало, това е само затишие пред буря. Незабавно потърсете компетентна медицинска помощ.
Съвети на доктора
При подобни опланвания незабавно се обърнете към кабинети за бърза помощ и настоявайте за консултация със специалист - хирург.